תיקון מרזבים - חלק חשוב מאוד בהכנת הגג לאיטום

תיקון מרזב סתום מלכלוך
אחד המטלות הניצבות לפתחם של מתכנני ובוני בתים ובניינים היא נושא האיטום. כל מבנה בכל גודל ובכל מקום חייב להיות אטום לחלוטין למים. במבנים שונים חיים ומתפקדים אנשים, מבלים שעות רבות בעבודה או בבילוי, מאחסנים פריטים וחומרים יקרי ערך ועוד. נזילה לתוך חלל במבנה משבשת את כל הפעילות בו, ואם יש נזילה חזקה מאוד הרי שיש צורך לפנות חלקים ממנו. איטום גגות יעיל ומקצועי מונע כל זאת ויותיר כל מבנה יבש לחלוטין בכל עונה גשומה. בנוסף לעבודות האיטום יש צורך לדאוג לניקוז יעיל של המים מהגגות השונים ואת זה עושים בעזרת יצירת שיפועים בעת יציקות הגג, בעת חיפויו ובעזרת מרזבים.

תפקידי המרזבים

מרזבים מנקזים את המים אל תחתית המבנה ומונעים יצירת שלוליות על הגגות. הם מונעים נזילת מים על הקירות, מקטינים את חשיפתם למים ואף מונעים הצטברות של לכלוך וירוקת הנלווים למים ניגרים. מעבר לכך, זרימת מים בלתי מבוקרת עלולה לגרום לנזק לתשתיות שעל הגגות ובכלל זה התפוררות של בטון חשוף. מבחינים במרזבים חיצוניים ובמרזבים פנימיים. החיצוניים מותקנים לרוחב הגגות ולאורך הקירות ועשויים מפח, מנחושת, מבטון, פלסטיק ואבץ. הם מגיעים בגדלים ובצורות שונות. מבחינים במרזבים מעוגלים שנקראים מרזבים איטלקיים ובמרובעים שנקראים אמריקאיים. מרזבים מגיעים בקשת רחבה של צבעים והם מותקנים בשיטות שונות.

תחזוקה

יש צורך לתחזק מרזבים על בסיס קבוע ובמיוחד לקראת בוא עונת הגשמים. מרזבים חיצוניים עלולים להיפגע מחבלה, מתאונה או מבלאי. בנוסף לכך, הם עלולים להיסתם מעלים, מפגרי וקיני יונים, מלשלשת יונים חומצית שפוגעת במרזבי אבץ ומלכלוך אחר שעף ברוח ונכנס אליהם. תחזוקת המרזבים כוללת ניקוי הסתימות שבהן באמצעות קפיצים מיוחדים או בשיטות אחרות. סתימות קשות יותר של גושי בטון ניתן לסלק תוך כדי שימוש בכלי עבודה שמרסקים בטון. כמו כן, יש לשפשף חלודה קיימת, ולאחר מכן, לצבוע את המקום באמצעות צבע נגד חלודה. חיבורים פתוחים יש לאטום באמצעות חומר אטימה מתאים.

תיקון

תיקון מרזבים מתבצע על ידי החלפת חלקים שבורים בחדשים. במידה וכל המרזב רקוב יש להחליף את כולו. במקרה כזה, יש לטפל בסיבות שגרמו להריסתו. לדוגמא: סילוק קן יונים או ניסור ענף עץ שפגע בו. מרזבים פנימיים הינם מרזבים החבויים בתוך המעטפת של המבנה או בתוך ארגזי רוח שעשויים מעץ או אלומיניום. מרזבים אלו אינם חשופים לפגעי מזג האוויר, אינם נסתמים מעלים ומלכלוך אחר ומובילים את המים ישירות אל הביוב. החיסרון העיקרי שלהם מתגלה כאשר הם מתקלקלים. יש קושי לאתר את הבעיה, ויותר מכך, להגיע אליה לצורך תיקונה. במקרים רבים, מעדיפים בעלי הבתים לא לפרק ארגזי רוח ותשתיות אחרות ומחליטים על בניית מערכת מרזבים חיצונית חדשה.

שדרוג מערכת מרזבים

תיקון מרזבים נעשה גם לצורך התאמתם לשינויים במבנה וגם במקרים בהם התברר כי תכנונו והתקנתו היו ליקויים. בעת ההתקנה יש לקחת בחשבון פרמטרים כמו: בחירת המקום הנכון להתקנה ביחס למבנה הגג, שיפועים, התאמה לגודל תעלת הניקוז, בחירת אביזרי חיבור מתאימים ועוד. במידה ואחד מהאלמנטים הללו אינו תקין יש לתקן את המרזב ולהתאימו בצורה מושלמת לצרכים. תיקון מרזב נעשה בעזרת מכשור מתאים ובעזרת סולמות או ציוד הגבהה אחר. בבניינים גבוהי קומה יש צורך להיעזר באנשי סנפלינג. מומלץ להציע את ביצוע העבודה למומחים להתקנת ותיקון מרזבים אשר מכירים את התחום מקרוב. הם יבצעו עבודה מקצועית ראויה תוך כדי שימוש בחלקי חילוף תקניים ומעולים. ניקוז יעיל יסייע במניעת חדירת מים לתוך המבנים בימי גשומים ומרובי משקעים.


 
תפריט דף הבית טלפון